Jak wygląda wesele w kulturze żydowskiej

Żydowskie wesela różnią się od tych, które znane są katolikom. W tradycji żydowskiej istnieje wiele ciekawych elementów, które są wynikiem bogatej historii Żydów, judaizmu oraz tradycji biblijnych. Chciałbyś dowiedzieć się, jak wygląda tradycyjne żydowskie wesele? Teraz będziesz mieć idealną okazję, ponieważ w poniższym tekście znajdziesz wiele ciekawych informacji o weselu w kulturze żydowskiej.

Pierwsze kroki – czyli ślub w kulturze żydowskiej

Ślub w kulturze żydowskiej wiąże się z kilkoma tradycjami. Pierwszym etapem jest kabbalat panim, czyli przyjęcie na część młodych, w którego czasie czci się i honoruje przyszłe małżeństwo. W trakcie przyjęcia podpisywane są również dokumenty, które są kontraktem zaręczonym oraz małżeńskim.

Po przyjęciu zaczyna się zakładanie welonu pannie młodej przez pana młodego, które kończy się błogosławieństwem udzielanym przez rodziców. Następnie rozpoczyna się sam moment ślubny pod chupą, czyl najprościej mówiąc pod baldahimem ślubnym.  Po zakończeniu ceremonii ślubnej odbywa się cheder jichud, czyli osamotnienie na kilka chwil, które daje młodej parze trochę czasu na odpoczynek.

Seudat micwa, czyli wesele

Podczas gdy para odpoczywa w cheder jichud, rozpoczyna się seudat micwa – posiłek weselny, który spożywają goście. Dobry fotograf ślubny musi być czujny by złapać wszystkie ważne momenty. Posiłek ten jest micwą, czyli zobowiązaniem wynikającym z faktu, iż miał miejsce ślub. Seudat micwa musi być tak wystawne, na ile może pozwolić sobie rodzina.

Kiedy para pojawia się na sali, rozpoczynają się tańce oraz śpiewy, które kontynuowane są do końca posiłku. Poza tym goście są zobowiązani o tego, by uprzyjemnić chwile nowożeńcom. Oznacza to, że mogą robić wszystko, co sprawi, by zadowolić szczęśliwą parę. Mogą tańczyć, żonglować, odgrywać scenki, czy wiele innych rzeczy, które wywoła uśmiech na twarzach nowożeńców.

Pod koniec seudat mictwy, odmawia się  błogosławieństwo – ponownie odczytane jest siedem błogosławieństw, jakie były pod chupą, po czym kończy się uroczystość zaślubin. Świetnie zobrazował to Luke Sezeck podczas fotografowania żydowskiego wesela w winnicy w Nowym Yorku: https://lukesezeck.com/new-york-city-winery-wedding/