Jak przygotować się do sesji zdjęciowej w górach?

  Góry od zawsze miały w sobie coś fascynującego, nieważne czy są to góry polskie czy zza granicy, wszystkie posiadają element, który budzi zachwyt i poczucie małości wobec ich gigantycznych rozmiarów. Nic też dziwnego, że tak wielu ludzi pragnie uchwycić to piękno za pomocą aparatu fotograficznego i przenieść je na papier. Fotografie przedstawiające majestatyczne szczyty potrafią oczarować i rozbudzić wyobraźnię. Jednak w tym celu należy wybrać się w podróż, która jak każda wyprawa będzie potrzebowała nieco zaangażowania z naszej strony. Zatem czas dowiedzieć się jak zorganizować udaną sesję zdjęciową w górach.

Kiedy jest odpowiednia pora?

    Wiosna? Lato? A może zima lub jesień? Góry są przepiękne o każdej porze roku, zasadniczo wybór należy do nas. Oczywiste jest, że późną jesienią lub wczesną wiosną mogą pojawić się trudności związane z warunkami pogodowymi. Jeśli chcemy na przykład wykonać ślubną sesję na tle zaśnieżonych skał pasujących kolorystycznie do sukni ślubnej, warto wybrać się nawet zimą. Datę wyjazdu najlepiej jest zaplanować z większym wyprzedzeniem i na bieżąco śledzić prognozy pogody.

  Co tyczy się pory dnia – najlepszy byłby wschód lub zachód słońca (w pochmurne dni oczywiście nie ogranicza nas żadna reguła). Ogólnie odradza się południa ze względu na złe światło, a w tym przypadku również przez zatłoczone szlaki górskie, które o tej porze mogą być licznie oblegane przez turystów.

Gdzie jest najpiękniejsze miejsce?

    Polska nie jest krajem szczególnie górzystym, ale mamy do wyboru Tatry lub Bieszczady. Oba pasma górskie są szczególnie piękne (tu należy wspomnieć, że Tatry są ogółem wyższe, ale Tatrzański Park Narodowy pobiera dodatkowe opłaty), bez względu na porę roku barto się tam wybrać. W przypadku konkretniejszych miejsc poleca się doliny tatrzańskie, Morskie Oko, Rusinowa Polana albo Kasprowy Wierch. Pozostaje jeszcze opcja wyjechania za granicę. Fakt, że specjalny wyjazd tylko w tym celu wydaje się nieco niedorzeczny, ale czemu by nie wyprawić przy okazji całej wycieczki? W takim przypadku godne polecenia są Niemieckie góry jak bodajże: Watzmann, Herzogstand lub Zugspitze. Wystarczy zajrzeć do sąsiadów, nie trzeba wybierać się od razu do Japonii.

Ostateczne przygotowania i wskazówki

  Ważne jest, aby dokładnie przygotować się na sesję, w tym celu prócz wcześniejszego zaplanowania daty i miejsca, należy stworzyć listę wszystkich rzeczy, które powinniśmy zabrać z sobą. Taka wycieczka to jednak zawsze wyjście w teren, więc odpowiedni ubiór jest tu obowiązkowy – podstawą są buty przystosowane do wędrówki po górach (watro pamiętać, że im wyżej się znajdziemy, tym niższa będzie temperatura). Ponieważ taka sesja może trwać nawet ponad pół dnia, trzeba zadbać o prowiant, najlepiej taki wysoko energetyczny, aby dodał siły do wędrówki. W zimniejsze dni niezbędny jest termos z ciepłym napojem.

  Jeśli ma to być profesjonalna sesja z makijażem i specjalnymi dodatkami, trasa, która ma doprowadzić do celu obowiązkowo powinna być jak najkrótsza, chyba że specjały mają zostać dodane dopiero na miejscu.