Każdy, kto interesuje się fotografią, na pewno słyszał o ISO. Tylko z czym właściwie mamy do czynienia? Co skrywa się pod pojęciem ISO w fotografii? Nasz tekst dostarczy Ci wielu cennych informacji, więc koniecznie zapoznaj się z jego treścią!

Co to jest ISO?

Pojęcie ISO ma swoje korzenie w fotografii tradycyjnej, w której istniało kilka rodzajów skali czułości materiałów światłoczułych, m.in. ASA, DIN i GOST. Skrót iso fotografia ustanowiła międzynarodowa federacja zajmująca się ustalaniem standardów — International Organization for Standardization. Tylko iso fotografia co to jest i co oznacza iso w aparacie? ISO to najprościej mówiąc wartość, która wyraża czułość na światło filmu lub matrycy w naszym aparacie. Jak się okazuje fotografia iso może się różnić w zależności od tego, jakim dokładnie sprzętem dysponujemy.

Skala czułości ISO zazwyczaj zaczyna się od 50, 100 lub 200 (w Nikonach), a każdy następna wartość iso oznacza dwukrotnie większą czułość, choć zdarzają się też skoki co 1/3. Niektóre profesjonalne aparaty dysponują funkcją rozszerzania ISO do niezwykle wysokich wartości. Świetnym przykładem iso aparat jest Nikon D5 o wartości ISO 102400 (rozszerzone nawet ISO 3280000). Aparat ten to wysokobudżetowa konstrukcja, na którą nie każdy się zdecyduje. Jednak warto wspomnieć, że wysoką czułość ISO można także ustawić w tańszych urządzeniach – jednakowo w aparatach kompaktowych, bezlusterkowcach, jak i lustrzankach.

O co dokładnie chodzi z wartością ISO?

Im większa wartość ISO, tym większa czułość na światło. Przekłada się to na możliwość skrócenie czasu naświetlania, czy przymknięcie przysłony. Na pewno walory iso zdjęcia docenimy wtedy, gdy będziemy fotografować dynamiczne sceny. Wszystko dlatego, że to właśnie w nich zwykle wymagane jest użycie bardzo krótkich czasów naświetlania, ale nie tylko. Okazuje się również, że wysoka wartość iso w fotografii przydaje się wtedy, gdy chcemy zwiększyć głębię ostrości, czy wtedy, gdy fotografujemy w półmroku, a wykorzystanie lampy błyskowej zniszczyłoby zastane światło.

Zwiększanie czułości ISO ma też swoje wady. O czym dokładnie mowa? Niestety iso w fotografii może zaszkodzić samej jakości zdjęcia. Jeśli do tego dojdzie to możemy spodziewać się wzrostu szumów i zakłóceń, ale nie tylko. Ostatecznie zdjęcie może być gorszej ostrości, spaść też może kontrast i kolorystyka.

Problem ten zauważyli producenci i już starają się tworzyć jak najwydajniejsze matryce, które będą oferowały bardzo dobrą jakość obrazu także przy wysokich czułościach ISO. Wysiłki inżynierów przynoszą pozytywne rezultaty, jednakże, aby jak najlepiej  wykorzystać to, co nam oferują i uzyskać jak najlepszy obraz, najpierw należy poznać podstawy fotografii iso. O czym dokładnie mowa?

Istnieje coś takiego jak rozszerzenie ISO, czyli funkcjonalność, która oferuje zwiększoną czułość. Zwiększona czułość iso co to? To funkcja, która działa na zasadzie rozjaśniania gotowego obrazu, a więc w tym przypadku to aparat zrobi za nas to, co sami moglibyśmy wykonać w programie graficznym. Rozszerzona czułość ISO  na pewno jest ciekawym i bardzo przydatnym rozwiązaniem, ale lepiej traktować ją jako awaryjne rozwiązanie.

Dlaczego? Musimy liczyć się, że zakres czułości iso bywa różny i czasami jeden zły ruch może sprawić, że nasza ingerencja skończy się pogorszeniem jakości obrazu i będzie nieodwracalne. W takim razie lepiej samodzielnie zarejestrować niedoświetlone zdjęcia i zmierzyć się z ich poprawą w cyfrowej ciemni.          

Jak efektywnie wykorzystać czułość ISO?

Samo ustalenie, co to jest iso w aparacie cyfrowym nie sprawi, że zawsze będziemy mogli cieszyć się satysfakcjonującą jakością zdjęć. Co w takim razie zrobić? Na pewno kluczowe będzie ustalenie, jakie iso do zdjęć będzie odpowiednie. Z tym jednak nie powinno być żadnych trudności, ponieważ gwarancją dobrej jakości zdjęć jest korzystanie z najniższych wartości ISO. Zatem jak ustawić iso w aparacie? Na pewno zakres iso 100 lub 200 zagwarantuje najlepszą jakość obrazu. Dlatego, gdy robimy zdjęcia ze statywu lub fotografujemy w pełnym słońcu, to zawsze należy korzystać z tych wartości.

Dobrą praktyką jest również rozpracowanie poszczególnych czułości ISO i sprawdzenie, kiedy jakie iso wykorzystać, a także, jakie wartości wpływają na jakość obrazu, które pozwalają uzyskać najbardziej satysfakcjonujące efekty, a których po prostu się wystrzegać. Oczywiście o tym, jak ustawić iso zdecyduje też w dużej mierze sprzęt, z jakiego korzystamy. Dla jednego aparatu może to być ISO 800 dla innego ISO 6400.

Jakość obrazu zależy również od odpowiedniego naświetlenia, więc jeśli iso w aparacie co to jest będziemy chcieli sprawdzić, to warto również zainteresować tym aspektem. Okazuje się bowiem, że wyższe czułości ISO to efekt wzmocnienia sygnału z matrycy. Wzmocnienie to generuje zakłócenia, które możemy poznać po szumie cyfrowym widocznym na zdjęciu. Jednak można sobie z tym problemem skutecznie poradzić, a jedyne, co trzeba zrobić, to należy dogłębnie poznać temat i sprawdzić, iso fotografia co to jest. Dzięki temu będziemy wiedzieli, jak stworzyć najlepszej jakości sygnał początkowy, a dokładniej mówiąc jak dostarczyć matrycy większą ilość światła.

Wadą zdjęć wykonywanych przy wysokich czułościach jest cyfrowe ziarno, pojawianie się poziomych pasów, zabarwienia. Najczęściej występują wtedy, gdy  co znaczy iso w aparacie nie zdążyliśmy dogłębnie poznać. Oczywiście nie wystarczy sprawdzić w sieci, co to jest iso w telefonie, czy co to jest iso w fotografii aparatem. Trzeba poświęcić też swój cenny czas na poznanie znaczenia czułości ISO, a także samej sztuce, ponieważ najczęściej wszelkiego typu zakłócenia pojawiają się w niedoświetlonych partiach obrazu. Doświadczone osoby doskonale wiedzą, że zakłócenia można zatuszować umieszczeniem w kadrze wielu szczegółów.

Co więcej, jeśli chcemy skutecznie korzystać z parametru ISO, to warto pomyśleć o trybie Auto ISO, czy o funkcji bracketingu ISO. Z ich pomocą ustalenie, jakie iso na dworze powinno być wykorzystane, już nigdy nie będzie stanowiło takie problemu. Dlaczego? Przykładowo tryb Auto ISO samodzielnie dostosowuje możliwie najniższą wartość ISO, niezbędną do poprawnego naświetlenia.