Ile kosztuje ślub i wesele?

Ślub należy do wyjątkowych wydarzeń w życiu człowieka. Pragniemy w tym dniu bawić się do rana, a przy okazji oczarować zaproszonych gości. Przygotowania do ślubu i wesela mogą pochłonąć mnóstwo czasu i pieniędzy. I to właśnie o tym ile kosztuje ślub i wesele napiszę Wam w tym tekście.

Jaki jest koszt ślubu cywilnego?

W przypadku zawarcia związku małżeńskiego w urzędzie stanu cywilnego musicie uiścić opłaty, które stałe dla wszystkich przyszłych małżonków. Podstawowe koszty obejmują: – opłatę za sporządzenie aktu małżeństwa – 84 zł  – opłatę za wydanie dokumentu potwierdzającego brak przeciwwskazań do zawarcia małżeństwa (tylko wtedy, gdy jeden lub oboje z małżonków są rozwodnikami, lub wdowcami) – 22 zł.  Dodatkowo w przypadku chęci zawarcia ślubu w plenerze trzeba liczyć się z dodatkową kwotą w wysokości 1000 zł. Za przyspieszenie terminu ślubu musicie zapłacić 39 zł. Oczywiście są to wyłącznie koszty związane z udzieleniem ślubu przez USC. Należy do nich doliczyć opłaty za oprawę muzyczną czy dekoracje.

Z jakimi kosztami wiąże się ślub kościelny?

Ze ślubem kościelnym lub konkordatowym sprawa nie wygląda już tak prosto. Koszty są uzależnione przede wszystkim od parafii. Najczęściej słyszy się o tym, że za ślub należy się za „co łaska”. Jest to dość szerokie pojęcie i równie dobrze możecie wręczyć księdzu 100 zł, jak i 1000 zł. Ponadto do opłaty za udzielenie ślubu dochodzą koszty za: – nauki przedmałżeńskie – około 100-300 zł, – zapowiedzi wygłaszane przed ślubem – 200-300 zł,   – dokumenty wydawane przez USC – około 100 zł   – odpis aktu chrztu – około 30-50 zł  – pracę organisty – 100-700 zł  – pomoc kościelnego i ministrantów – 100-300 zł.   Reasumując, koszt ślubu kościelnego (bez dekoracji) może wynieść od około 500 do nawet 3000 zł.

Ile kosztuje wesele?

Całkowity koszt wesela będzie Wam znany tak naprawdę dopiero po tym, kiedy już się ono odbędzie. Planowanie wesela nie jest proste i nie da się przewidzieć wszystkich wydatków, które mogą się pojawić. Warto zawsze mieć odłożone dodatkowe środki w wysokości około 10% planowanego budżetu. A co tak naprawdę składa się na koszt wesela? Wszystko zależy od Waszych pomysłów i możliwości finansowych. Wasze wymarzone wesele może kosztować zarówno 5000 zł, jak i 100 000 zł.   Łączny koszt organizacji wesela dla około 100 gości będzie wahał się między 40 000 zł a 70 000 zł. Podstawowym kosztem wesela jest wynajęcie sali weselnej, jedzenie oraz alkohol. Z reguły jest to około 50% kosztów całej imprezy. Cena za talerzyk w lokalach weselnych jest zróżnicowana w zależności od lokalizacji, wybranego przez Was menu oraz tego, czy organizujecie wesele z poprawinami. Kwota ta waha się od około 150 zł do nawet 500 zł za osobę. Wynajęcie sali weselnej nie obejmuje jednak często opłaty za tort, która wynosi w przypadku 100 porcji około 1500 – 2500 złotych. W kwotę za talerzyk nie wlicza się również alkohol.   Pozostałe koszty związane z weselem są niezwykle różnorodne. Praca kamerzysty, fotografa czy zespołu muzycznego może kosztować około 2000 zł, ale profesjonaliści za całonocną pracę życzą sobie nawet 10000 zł. Koszt wesela to również wydatki na ubiór Pary Młodej, obrączki, dekoracje czy zaproszenia. Na współczesnych weselach pojawia się również wiele atrakcji dla gości, takich jak słodki stół, fotobudka, ciężki dym czy barman.